DEPARTMENT OF Physical Education

OVERVIEW:

Physical Education is the only education that takes care of the first component of the Body-Mind-Self complex or the Hand aspect of the Harmonious Development of the "Hand,Heart &Head",The Department of Physical Education came into existence with the appointment of a fully qualified Physical Education directress in 1987. It takes care of the Daily Physical Exercises of all the students o the college, trains and coaches players for various team games to participate in University, State or National level tournaments and conducts intramural competitions for the students and celebrates the Annual Sports Day.

        Outdoor courts for Volley Ball, Ball Badminton, and KhoKho and indoor facilities for Table Tennis and Chess are available.A 400 meters tracks a a unique feature in an arts and science college for women in the M.S.University.

FACULTY MEMBERS :

Smt.V.VIDYA


Designation : Physical Directress
Qualification : M.P.Ed.,
Research Area :
Email :
View Profile :


S.NO Name of Students/Team Class Name of the Competition Organizing Institution / Committee Awarded / Position Date / Year
1. P.Muthu Mari III Economics Marathon 50th National Cross Country Pune 40th Place 22-05-2018
2. 01-01-1970
3. E.Shanmugam II B.Com CA Tirunelveli Selected 01-01-1970
4. G.Sivarahini II B.Com CA M.D.T School Selected 01-01-1970
5. B.Bhuvaneshwari III B.Com Ball Badminton Senior Selection Selected 22-05-2018
6. N.Packiyalakshmi III Physics Shot Put National Level Women Competition Jammu Kashmir V Place 22-05-2018
7. Mysore Cash Prize 01-01-1970
8. A.Shakthi Devi III Physics Hockey C.M.Trophy Mysore University, Rs.75000 22-05-2018
9. N.Packiyalakshmi III Physics Shot Put I Place 01-01-1970
10. M.Sangeetha III C.S Discuss Throw II Place 01-01-1970
11. M.MuthamilSelvi III Economics Long Jump Palayamkottai III Place 01-01-1970
12. M.Ramya III Economics 100 Mts Anna Stadium II Place 01-01-1970
13. S.Radha III B.ComCA High Jump C.M.Trophy Athletics III Place 22-05-2018
14. Palayamkottai 01-01-1970
15. Anna Stadium 01-01-1970
16. A.Shakthi Devi III Physics Table Tennis C.M.Trophy II Place 22-05-2018
17. R.VenishaVenkates-hwari II B.Com 01-01-1970
18. N.Roja I BCA 01-01-1970
19. V.Kanaga II Physics 01-01-1970
20. S.Parasakthi II English 01-01-1970
21. N.Rathika II English 01-01-1970
22. S.Veilumuthu II Economics 01-01-1970
23. C.Banu II Economics 01-01-1970
24. M.Sangeetha III C.S 01-01-1970
25. M.Ramya III Economics 01-01-1970
26. M.Muthamilselvi III Economics Srivaikundam 22-05-2018
27. R.Ramalakshmi III B.Com Sri K.G.S College 01-01-1970
28. S.Radha III B.Com C.A Kho-Kho M.S.University Inter Collegiate Tournament Winner Shield 22-05-2018
29. I.Devika I I.T 01-01-1970
30. P.SaraniJancy Rani I I.T 01-01-1970
31. S.SanthanaMaheshwari I Chemistry 01-01-1970
32. G Rajakumari II B.Com CA 01-01-1970
33. R.Ananthi I B.Com 01-01-1970
34. S.Sangeetha II B.Com 01-01-1970
35. E.Shanmugam II B.Com CA 01-01-1970
36. S.Muthu Lakshmi II B.Com CA Tuticorin 30-09-2015
37. G.SivaRahini II B.Com CA V.O.C College Over all Shield 01-01-1970
38. B.Bhuvaneshwari III B.Com Ball Badminton M.S.University Inter Collegiate Tournament III Place 28-09-2015
39. G.SivaRahini II B.Com CA Tirunelveli Selected 01-01-1970
40. B.Bhuvaneshwari III B.Com Ball Badminton C.M Trophy M.D.T Hindu Hr.Sec. School State level 22-05-2018
41. 01-01-1970
42. K.G.S School Srivaikundam 01-01-1970
43. P.Muthu Mari III Economics Mini Marathon Teacher?s Day Celebration Mini Marathon III Place 22-05-2018
44. S.Veilumuthu II Economics X Place 01-01-1970
45. M.Sangeetha III C.S IX Place 01-01-1970
46. R.Rama Lakshmi III B.Com V Place 01-01-1970
47. P.Muthu Mari III Economics Marathon National Sports Day Fay Walk,Anna Stadium Palayamkottai III Place 29-08-2015
48. M.Sangeetha III C.S XI Place 01-01-1970
49. S.Veilumuthu II Economics IX Place 01-01-1970
50. R.Ramalakshmi III B.Com Nagarcoil V Place 01-01-1970
51. P.Muthu Mari III Economics Marathon Siva?s Marathon II Place 22-05-2018
52. Namakkal 01-01-1970
53. P.Muthu Mari III Economics Marathon VangathuSingamNarpanikulu,Vennanthur, VII Place 22-05-2018
54. E.Shunmugam II B.Com CA 01-01-1970
55. G.SivaRahini II B.Com CA Selected 01-01-1970
56. B.Bhuvaneshwari III B.Com Ball Badminton M.D.T Hindu Hr.Sec. School District Level 22-05-2018
57. M.Muthamilselvi III Economics X Place 01-01-1970
58. S.Parasakthi II English IX Place 01-01-1970
59. C.Banu II Economics VIII Place 01-01-1970
60. E.Shanmugasundari II C.S VII Place 01-01-1970
61. M.Sangeetha III C.S V Place 01-01-1970
62. S.Veilumuthu II Economics IV Place 01-01-1970
63. N.Rathika II English Sankarankovil III Place 01-01-1970
64. R.Rama Lakshmi III B.Com Mini Marathon II Place 01-01-1970
65. P.Muthu Mari III Economics Mini Marathon Aram Sevaarakattalai I Place 22-05-2018
66. 26-07-2015
67. 01-01-1970
68. N.Packiyalakshmi III Physics Shot Put 30thtamilnadu Inter District Junior Athletic Meet,Kumbakonam III Place 23-05-2018
69. 01-01-1970
70. N.Radhika I English IX Place 01-01-1970
71. S.VeiluMuthu I Economics X Place 01-01-1970
72. R.Rama Lakshmi II B.Com V Place 01-01-1970
73. P.Muthumari II Economics Mini Marathon M.S.University 25th Silver Jubilee Year Celebrations I Place 22-05-2018
74. 01-01-1970
75. M.Rajalakshmi II IT Jansi 01-01-1970
76. R.Rama Lakshmi II B.Com Championship, 01-01-1970
77. P.Muthumari II Economics Cross Country 01-01-1970
78. M.Ramya II Economics Cross Country National Participated 22-05-2018
79. Anna Stadium Palayamkottai 01-01-1970
80. Tournament, 01-01-1970
81. A.Sakthi Devi II Physics Hockey M.S.University University Team Selected 22-05-2018
82. M.Rajalakshmi II IT X Place 01-01-1970
83. R.Rama Lakshmi II B.Com VIII Place 01-01-1970
84. P.Muthumari II Economics Ooty V Place 01-01-1970
85. M.Ramya II Economics Marathon Tamilnadu Cross Country IV Place 22-05-2018
86. Chennai CashAward 01-01-1970
87. A.Sakthi Devi II Physics Hockey C.M Trophy, Rs.100000 22-05-2018
88. 01-01-1970
89. 01-01-1970
90. N.Pavithra III Physics 01-01-1970
91. K.Bagampriyal II MCA Table Tennis C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai Divisional selected 22-05-2018
92. A.Sakthi Devi II Physics Palayamkottai 01-01-1970
93. N.Pavithra III Physics Anna Stadium 22-05-2018
94. K.Bagampriyal II MCA Table Tennis 40th National Women?s Sports Day Celebration Winner up 22-05-2018
95. A.Sakthi Devi II Physics Discuss Throw I Place 01-01-1970
96. N.PackiyaLakshmi II Physics Shot Put I Place 01-01-1970
97. P.Muthumari II Economics 5 K.M.Walk III Place 01-01-1970
98. M.Ramya II Economics 3&5 KM Walk Anna Stadium Palayamkottai I,I Place 01-01-1970
99. M.Sangeetha II C.S Swimming 40th National Women?s Sports Day Celebration III Place 22-05-2018
100. S.Radha II B.Com CA 01-01-1970
101. R.Rama Lakshmi II B.Com 28-10-2014
102. M.Muthamilselvi II Economics 4x400 Relay Madurai I Place 01-01-1970
103. M.Ramya II Economics 4x100 Relay M.G.R Stadium I Place 01-01-1970
104. IV Place 28-10-2014
105. 100 Mts Heptathlon Madurai IV Place 01-01-1970
106. S.Radha II B.Com CA 200 Mts M.G.R Stadium I Place 01-01-1970
107. Triple Jump IV Place 01-01-1970
108. 400MtsHurdles IV Place 28-10-2014
109. 400 Mts Madurai IV Place 01-01-1970
110. R.Rama Lakshmi II B.Com 5000 Mts M.G.R Stadium III Place 01-01-1970
111. 1500 Mts I Place 01-01-1970
112. 5 K.M Walk I Place 01-01-1970
113. 400MtsHurdles III Place 28-10-2014
114. 400 Mts Madurai II Place 01-01-1970
115. M.Ramya II Economics 800 Mts M.G.R Stadium II Place 01-01-1970
116. 28-10-2014
117. 21 K.M Walk Madurai II Place 01-01-1970
118. P.Muthumari II Economics 10 K.M Walk M.G.R Stadium II Place 01-01-1970
119. Heptathlon III Place 01-01-1970
120. Long jump I Place 28-10-2014
121. 100 Mts Madurai IV Place 01-01-1970
122. M.Muthamilselvi II Economics 100 Mts M.G.R Stadium III Place 01-01-1970
123. A.Sathya III IT Weight Lifting TDMNS College, Kallikulam III Place 22-05-2018
124. N.Dhanalakshmi I B.Com II Place 01-01-1970
125. N.PackiyaLakshmi II Physics Weight Lifting TDMNS College, Kallikulam II Place 22-05-2018
126. Kho ? kho Team (12 Students) --- MS University Intercollegiate Kho-Kho Tournament K.G.S College of Arts & Science, Srivaikundam Winner up &Selected asUniversity Team 01-01-1970
127. P.Muthumari II Economics Sivanthi Mini Marathon Tiruchendur IV Place 22-05-2018
128. M.Ramya II Economics Sivanthi Mini Marathon Tiruchendur I Place 22-05-2018
129. S.Radha II B.Com CA Relay M.G.R StadiumMaduai II Place 29-09-2014
130. R.Rama Lakshmi II B.Com Relay M.G.R StadiumMaduai II Place 29-09-2014
131. M.Muthamilselvi II Economics Relay M.G.R StadiumMaduai II Place 29-09-2014
132. M.Ramya II Economics 4x100 Mts Muta Athletic Meet, II Place 29-09-2014
133. S.Radha II B.Com CA 200 Mts Muta Athletic Meet, M.G.R Stadium, Maduai III Place 29-09-2014
134. N.PackiyaLaksmi II Physics Shot Put Muta Athletic Meet, M.G.R Stadium, Maduai III Place 29-09-2014
135. R.Rama Lakshmi II B.Com 800 Mts Muta Athletic Meet, M.G.R Stadium, Maduai III Place 29-09-2014
136. M.Ramya II Economics 400 Mts Muta Athletic Meet, M.G.R Stadium, Maduai I Place 29-09-2014
137. P.Muthumari II Economics 5000Mts Muta Athletic Meet, M.G.R Stadium, Maduai III Place 29-09-2014
138. M.Ramya II Economics Marathon Muta Marathon, Anna Stadium Palayamkottai I Place 27-09-2014
139. C.Sundari III English Inter University Chess Tournament Scott Christian College, Nagercoil III Place 22-05-2018
140. P.Thangalechmi IB.ComCA Inter University Chess Tournament Scott Christian College, Nagercoil III Place 22-05-2018
141. G.Uthra II C.S Inter University Chess Tournament Scott Christian College, Nagercoil III Place 22-05-2018
142. C.Sundari II English Open Chess Meet PalaiChess Club, CSI Matric Hr. Sec. School IV Place 01-01-1970
143. S.Esakkiammal III Physics Open Chess Meet PalaiChess Club, CSI Matric Hr. Sec. School III Place 01-01-1970
144. R.Venishavenkateshwari I B.Com Table Tennis Tournament M.S.University Table Tennis Tournament, Holy Cross College, Nagercoil Winner up 22-05-2018
145. S.Sowmiya II C.S Table Tennis Tournament M.S.University Table Tennis Tournament, Holy Cross College, Nagercoil Winner up 22-05-2018
146. A.Sakthidevi III Physics Table Tennis Tournament M.S.University Table Tennis Tournament, Holy Cross College, Nagercoil Winner up 22-05-2018
147. K.Bagampriyal II MCA Table Tennis Tournament M.S.University Table Tennis Tournament, Holy Cross College, Nagercoil Winner up 22-05-2018
148. N.Pavithra III Physics Table Tennis Tournament M.S.University Table Tennis Tournament, Holy Cross College, Nagercoil Winner up 22-05-2018
149. G.Uthra II C.S Independence Day Chess Competition CSI Matric Higher Sec. School, III Place 22-05-2018
150. P.Muthumari II Economics Vodafone South TamilnaduMinimarathon Anna Stadium Palayamkottai. I Place 22-05-2018
151. R.Ramalakshmi II B.Com Siva?s Mini Marthon Kanyakumari VIII Place 22-05-2018
152. M.Muthamilselvi II Economics Siva?s Mini Marthon Kanyakumari X Place 22-05-2018
153. M.Ramya II Economics Siva?s Mini Marthon Kanyakumari IV Place 22-05-2018
154. P.Muthumari II Economics Siva?s Mini Marthon Kanyakumari III Place 22-05-2018
155. K.Sribala III B.com Shot Put III Place 30-06-2019
156. K.Sribala III B.com Javelin Throw III Place 30-06-2019
157. M.Manjula III C.S 200 mts I Place 30-06-2019
158. M.Manjula III C.S Javelin Throw II Place 30-06-2019
159. M.MuthamilSelvi I Economics 100 mts II Place 30-06-2019
160. M.MuthamilSelvi I Economics Long Jump II Place 30-06-2019
161. S.Radha I B.Com C.A 200 mts II Place 30-06-2019
162. P.Muthumari I Economics 3000 mts I Place 30-06-2019
163. A.Sakthi Devi II Physics Discuss Throw II Place 30-06-2019
164. M.Ramya I Economics 400 mts I Place 30-06-2019
165. M.Ramya I Economics 800 mts I Place 30-06-2018
166. N.Dhanalakshmi I B.Com 800 mts II Place 30-06-2017
167. N.Dhanalakshmi I B.Com Shout Put II Place 30-06-2016
168. R.Ramalakshmi I B .Com 1500 mts Anna Stadium Palayamkottai II Place 30-06-2015
169. R.Ramalakshmi I B .Com Triple Jump Anna Stadium Palayamkottai I Place 30-06-2014
170. M.Muthamilselvi I Economics Weight Lifting M.S.University Tournament, TDMNS College, T. Kallikulam III Place 22-05-2018
171. N.PackiyaLaksmi I Physics Weight Lifting M.S.University Tournament, TDMNS College, T. Kallikulam I Place 22-05-2018
172. M.Ramya I Economics Atheletics Chief Minister Trophy, Madurai III Place 01-01-1970
173. A.Sakthi Devi I Physics Hockey SDAT-CM Trophy Regional level Tournament, M.G.R. Stadium, Madurai II Place 01-01-1970
174. R.Ramalakshmi I B.Com Triple Jump C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai III Place 01-01-1970
175. P.Muthumari I Economics 3000 Mts C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai III Place 01-01-1970
176. N.PackiyaLaksmi I Physics Shot Put C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai II Place 01-01-1970
177. S.Radha I B.Com CA 100 Mts C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai II Place 01-01-1970
178. M.Ramya I Economics 3000 Mts C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai II Place 01-01-1970
179. M.Muthamilselvi I Economics Long Jump C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai I Place 01-01-1970
180. N.Dhanalakshmi I B.Com Kabaddi C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai Selected in District Level 01-01-1970
181. M.Sangeetha I C.S Swimming C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai II Place 01-01-1970
182. A.Sakthi Devi I Physics Hockey C.M Trophy, Anna Stadium Palayamkottai II Place 01-01-1970
183. N.Pavithra II Physics Table Tennis Anna Stadium, Palayamkottai Winner 01-01-1970
184. K.BagamPriyal III C.S Table Tennis Anna Stadium, Palayamkottai Winner 01-01-1970
185. N.Pavithra II Physics Table Tennis M.S.UniversityTournament,Scott Christian College,Nagarcoil Runner up 22-05-2018
186. K.Bagampriyal III C.S Table Tennis M.S.UniversityTournament,Scott Christian College,Nagarcoil Runner up 22-05-2018
187. M.Ramya I Economics 4x400 Relay KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore 01-01-1970
188. M.MuthamilSelvi I Economics 4x400 Relay KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore 01-01-1970
189. S.Radha I B.Com CA 4x400 Relay KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore IV Place 01-01-1970
190. R.Ramalakshmi I B.Com 4x100 Relay KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore IV Place 01-01-1970
191. R.Ramalakshmi I B.Com 5000 Mts KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore, IV Place 01-01-1970
192. P.Muthumari I Economics 800 Mts KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore, II Place 01-01-1970
193. M.Ramya I Economics 5000 Mts KarunyaEvangelin Memorial Tournament, Karunya University Coimbatore, III Place 01-01-1970
194. R.Ramalakshmi I B.Com Sivanthi Mini Marathon Dr.SivanthiAditanar College of Physical Education Tiruchendur VIIIPlace 23-05-2018
195. P.Muthumari I Economics Sivanthi Mini Marathon Dr.SivanthiAditanar College of Physical Education Tiruchendur VI Place 23-05-2018
196. M.Ramya I Economics Sivanthi Mini Marathon Dr.SivanthiAditanar College of Physical Education Tiruchendur II Place 23-05-2018
197. Table Tennis Team (5 Students) Table Tennis M.S.University Tournament, Women?s Christian College,Nagarcoil Runner up 04-10-1206
198. A.Iswariya I Maths Ball Badminton St.Mary ?s College, Thoothukudi Winner Up 22-05-2018
199. A.Thangammal II Economics Ball Badminton M.S.University Tournament, Winner Up 22-05-2018
200. A.Iswariya I Maths Ball Badminton YMCA Ground Palayamkottai Winner Up 01-01-1970
201. A.Thangammal III Economics Ball Badminton YMCA Ground Palayamkottai Winner Up 01-01-1970
202. P.SathyaBama III MCA Ball Badminton YMCA Ground Palayamkottai Winner Up 01-01-1970
203. T.Dhanalakshmi II M.Sc., Maths 5km Walk SportsVillage,ShanthiNagar IV Place 23-05-2018
204. Ganapathy II B.Com 5km Walk SportsVillage,ShanthiNagar III Place 23-05-2018
205. P.Ramalakshmi I Physics Swimming Anna Stadium,Palayamkottai II Place 23-05-2018
206. P.Sudalaivadivu II B.Com Swimming Anna Stadium,Palayamkottai I Place 23-05-2018
207. P.SathyaBama II MCA Ball Badminton M.D.T Hindu School, Tirunelveli I Place 22-05-2018
208. Thangammal III Economics Ball Badminton M.S.University Ball Badminton Tournament, Sri Parasakthi College,Coutallam Winner Up 01-01-1970
209. M.Saranya IIIIT Ball Badminton M.S.University Ball Badminton Tournament, Sri Parasakthi College,Coutallam Winner Up 01-01-1970
210. P.SathyaBama II M.C.A Ball Badminton M.S.University Ball Badminton Tournament, Sri Parasakthi College,Coutallam Winner Up 01-01-1970
211. Relay Team (4 Students) 4 x 100 Mts Relay Pykka Match Anna Stadium,Palayamkottai III Place 01-01-1970
212. S.Latha I Physics 400 Mts Pykka Match Anna Stadium,Palayamkottai III Place 01-01-1970
213. S.Vanitha I B.Com Long Jump Pykka Match Anna Stadium,Palayamkottai III Place 01-01-1970
214. S.Anitha II Physics Shot put Pykka Match Anna Stadium,Palayamkottai III Place 01-01-1970
215. S.Anitha II Physics Shot put AnnaStadium,Palayamkottai I Place 22-05-2018
216. Volley Ball Team(12 Students) Volley Ball Pykka Match,Anna Stadium,Palayamkottai Runnerup 01-01-1970